içinde ,

Çabasız Çaba

Son bir aydır neler yapıyorsunuz?

Benim bir ay öncesine kadar çalışma saatlerimin %20’si laptop başında, %80’i sahada geçiriyordu. Haftanın 7 günü, günde 10-13 saat arası çalışıyordum. Covid-19 salgını nedeni ile evden çalışmak durumunda olduğum son bir ayda, günde en az 15 saat çalışmaya başladığımı fark ettim.

Nasıl mı?

Ben de bir çoğumuz gibi işten artan zamanda, sadece ilgimi çeken şeylere yöneldim. ‘Evdeyim kendimi geliştirmeliyim!’ kafasında girmedim. Zaten bunun herkese iyi geldiğini düşünmüyorum, zorunluluk gibi gösterilen şeyler merakı bastırınca öğrenmenin önünü kesebiliyor.

Hoş vakit geçirmek için başladığım bu aktivitelerin bir süre sonra çaktırmadan, girişimimiz hakkında farkındalığımı artırmaya başladığını fark ettim. İş düşüncelerinden ne kadar uzaklaşmaya çalışsam da, aktivitelerin ortasında sürekli not almaya başladım. Resmen çalışmıyor ama çalışıyordum, çabasız çaba bu olsa gerek!

Neler yaptım?

İster ‘Sen işinle ilgili şeyleri seçmişsin, işkoliksin!’ deyin, ister ‘Evet, bu çabasız çaba!’. Ben sadece kendime ayırdığım vakti zevkli bir şekilde geçirme niyetindeyken, son 1 ayda günün neredeyse tamamında çalışmış ve üretmiş oldum.

1. SEO’ya giriş yapmak

SEO öğrenirken, ‘Popülarite, Link almak ve Link vermek’ kavramını öğrenmem sitemizde bunu uygulamamı sağlamadı. Ancak kuaför ve güzellik salonlarının faaliyetlerini durdurduğu bu dönemde, Influencer’lar ile ‘evde yapılabilecek kişisel bakımlar’ için eğitici videoları çekerek sosyal medyada ‘link alıp, link vermek’ için harekete geçmemi sağladı. Son bir ayda sıfır bütçe ile 2000 takipçimiz ve 150 üyemiz daha oldu.

2. Premier Pro öğrenmek

Plan tamam, Influencer arkadaşlarım ile anlaştım, içerikleri ürettik. Peki onca videoyu kim editleyecekti? Videolardaki hangi kareleri kullanacağımız, kaçıncı saniyede hangi açıklamanın geçeceğini edit’i yapacak kişiye söylemek çok zaman alacaktı. Bu da bana şahane bir bahane oldu. Her zaman öğrenmek istediğim bu programı 1 günde yalayıp yuttum. MeloKnows Instagram sayfamızda yer alan son 9 videoyu ben oluşturdum. Şu an içerik üretmek ve video editlemek en büyük hobim haline geldi! Tabi bir de bağımsızlık:)

3. egirişim’in kurucusu Hilmi Öğütçü tavsiyesi ile Platform Devrimi kitabı.

Bu kitap tedarikçileri araya sokmak konusunda beni aydınlattı. Evde yapılabilecek kişisel bakım videolarının yapamadığı bir şey vardı, o da kişinin kendine özel bakımı nasıl yapacağı. Covid-19 nedeni ile randevularımızı bir sorumluluk olarak, tercihen durdurmuştuk. Ancak https://meloknows.com/ ve MELO (android app) üzerinden özellikle ‘evde dip boya hizmeti’ için hiç olmadığı kadar randevu talebi alıyorduk. Kitabın bir bölümünde aydınlandım, platformumuzda kayıtlı Melo Kuaför’leri ile anlaşmak için harekete geçtim.

Anlaştığımız kuaförler ile kullanıcıları Zoom üzerinden görüştürmeye başladık. Onların boya renklerine, kaç tüp boya gerekeceğine, kendilerine nasıl süreceklerine bu görüşmelerde karar verdik. Saç ürünleri satan bir e-ticaret şirketi ile anlaştık. Müşterilerin boya için ihtiyacı olan bütün malzemelerin (eldiven, kap, tark, oksit, boya vb) içinde olduğu şık bir kutu hazırlattık. Video görüşmesi sonrası bu kargoları müşterilere ulaştırmaya başladık. Hem kuaförler hem de müşteriler için çok faydalı bir çözüm oldu.

4. Başlangıç seviye Farsça öğrenmek.          

Girişimimizin hedef pazarı Türkiye’den sonra İran. Tabii ki anlaştığımız Influencer’lardan biri bizde kayıtlı ve İran’da yaşayan bir saç sanatçısıydı. Instagram’da paylaştığımız bu video TR’deki bütün influencer’ların videosundan çok etkileşim aldı. Bu videoya çoğu Farsça olan 90’dan fazla yorum aldık. Küçük bir araştırma ile yorumları Farsça cevaplamaya başladım. İnsan yapabildiğini görünce durmuyor tabi, online Farsça kursa başlarım. Umarım bir gün oradaki müşterilerimizle ve Iranlı grafik tasarımcımız Navid ile kendi dilinde konuşabilirim:)

5. Annemin tarifi ile ekşi mayalı ekmek yapmak.

Hafife almayın. Öyle ince bir ayarı var ki bu ekmeğin bekleme süresinin. İstediğiniz kadar kaliteli malzeme koyun, emek koyun ve hatta sevgi koyun bu ekmeğin içine, gerektiği kadar beklemezse sadece taş oluyor. Mesaj net değil mi? Şu an harıl harıl üzerinde çalıştığımız, müşterilere çok daha kolay bir kullanım deneyimi yaşatacak yeni mobil uygulama ara yüzümüzü piyasaya sürmek için günden nedeniyle gerçekten de biraz daha beklememiz gerekiyor. Melo’ya sevgimiz, emeğimiz, heyecanımız hepsini içimizde erittik.

6. Afrika Dansı öğrenmek!

Afrikalı çocukların dans ederken nasıl bu kadar eğlenebildiklerini düşünürken beni de bir o kadar gülümseten afrika dansı videoları. Vakit tamamdı, eğlenmek ve kalori yakmak istiyordum. Biraz cesaret ile Youtube’daki beginner videoları ile başladım. Bu videolarda size saniyesi saniyesine hareketleri gösteren kişiler olsa da, hızlı değilseniz bir hiçsiniz. Sadece kalori yaktım ve hiç eğlenemedim. Herşeyi bildiğimi düşündüğüm ilk girişimcilik aylarımdaki gibi. Bilgi var, teknik var, enerji var, e pratik de zamanla olur. Olmuyormuş işte. Pratik olmadan, hız da olmuyormuş eğlence de. Geçmişimi de bir güzel temizledim:)

 Ekip olarak evden çalıştığımız bu dönemde zamanı iyi yöneten, organize ve disiplinli bir şekilde çalışmaya devam ediyor olmamız, kendimize ayırdığımız vakti artırmamıza yaradı.

Sizin ve ekibinizin çabasız çaba listesinde neler var? Unutmayın, ne siz ne de ekibiniz bu aktiviteleri bir amaç uğruna yapmamalısınız sadece keyif almalısınız. Amaç gelecekte yaşar, keyif tam şu anda.

Ne düşünüyorsun?

Glutatyon Tedavileri

Dijital Dönüşüm ve Teknolojiler Korona Virüs Salgını Sonrası Yeni Düzende Dostumuz mu Düşmanımız mı?