içinde , ,

Gizemli Bir Aşk Tasarımı: Memphis

Dekorasyon, günümüzde bir evin şıklığını belirleyen en önemli etmenlerin başında gelir. Dekorasyon denildiğinde kafamıza oluşması gereken konsept, evdeki eşyaların, duvarların, ışıklandırmanın ve aksesuarların birbiriyle uyumudur.

Yıllar içinde, dünyanın pek çok bölgesinde farklı dekorasyon tarzları gelişmiştir. Bu dekorasyon tarzları arasında, 1980´lerde popüler olanlarından birisi de Memphis tarzı dekorasyondur. İtalya´nın Milano kentinde ortaya çıkan Memphis Grubu isimli dekorasyon ve mimari grubunun başlattığı tarz, 80´lerde ve 90´ların kısmen başında popüler olduysa da, yıllar içinde ortadan kayboldu ve etkisizi azaldı. Fakat, dekorasyon dünyası da aynı moda dünyası gibi yıllar içinde değişik trendlerin moda olduğu daha sonra demode olduğu bir alandır. 2018 yılı da, memphis tarzı dekorasyonun yeniden canlandığı yıl olarak karşımıza çıktı.

Memphis tarzının en çok öne çıkan yönü, renkli tasarımlardır. Bu yüzden dekorasyonda canlı renklerden korkmamalıyız.

Memphis tarzı da, renkleri iç mekan tasarımlarında cesurca kullandı. Memphis tarzını yansıtarak dekore etmek istediğiniz bir evin ilk sıradaki olmazsa olmazı renklerdir. Duvarlarınızı, genel olarak evlerde alışık olunmayan renklere rahatça boyayabilirsiniz. Bu renkler arasında akla ilk gelenler arasında turuncu ve yeşil vardır. Geleneksel ev dekorasyonunda ev genelde mavi tonlarına ya da beyaz tonlarına boyansa da, memphis tarzında dekore ettiğiniz bir evde daha cesur davranmalısınız.

Asimetrik öğeler, klasik tarzdaki dekorasyonlarda çok fazla kullanılmaz. Fakat memphis dekorasyon tarzının en çok rastlanan öğeleri arasında asimetrik eşyalar gelir. Salonlarda kullanacağınız koltukların veya kanepelerin, mutfakta yer alacak yemek sandalyelerinin veya dolapların, muhteşem bir simetri ile dizilmiş olması gerekmez. Asimetrinin ve zıtlığın şıklığını fark ettirebilmek, bu tarzda bir ev döşemenin en önemli parçasıdır.                         

Ne düşünüyorsun?

Fibrogel Teknolojisi

COVID-19 Salgını ve İK Yönetim Sürecine Etkileri