içinde ,

LoveLove

Masal Şehri Prag

Prag… Nam-ı diğer Masal Şehri… Bu şehre neden Masal Şehri ya da Avrupa’nın Kalbi dendiğini havaalanından çıktığınız anda anlıyorsunuz. Havaalanından şehir merkezine giden metroya bindiğinizde ve camdan tüm şehri izlemeye başladığınızda bu şehir kalbinize dokunmaya başlıyor. Tüm sokaklar, duvarlar, kaldırımlar tarih dolu. Rönesansın, bohemyanın ve tarihin buram buram hissedildiği şehir, Prag.

Vltana Nehri’nin ikiye ayırdığı şehri gezmek için 4 günlük bir seyahat yeterli. Hem yazın hem de kışın şehri ziyaret etmiş biri olarak, yazın gezmenizi tavsiye ederim, çünkü kışı gerçekten kış gibi yaşıyor. Yazın özellikle Charles Köprüsü üzerindeki müzisyenleri dinlemek, şarap ve bira eşliğinde Eski Şehir Meydanı’ndaki gösterileri izlemek eşsiz bir deneyim. Birçok ziyaretçinin Çek insanlarının oldukça kaba olmasından şikayet ettiğini duydum, ancak bizim ziyaretlerimizde asla başımıza gelmedi, aksine hem kaldığımız Airbnb evinde hem de restoranlarda herkes oldukça yardımcı ve misafirperverdi.

Para birimi olarak Euro kullanmamaları da, Çek Cumhuriyeti’ni ziyaret edilesi yerlerden biri yapıyor. Bizim gezimizi düzenlediğimiz dönemde Çek Koruna’sı 0,40 TL değerindeydi ve size ipucu, İstanbul’dan uçuş gerçekleştirecekseniz, gitmeden önce Eminönü’nde Üçel Döviz Bürosu’na uğrayın, tüm dünya paraları orada toplanıyor, yani kendi bütçenize göre Koruna’yı buradan satın alabilirsiniz.

PRAG’DA GEZİLECEK YERLER

  1. Charles Köprüsü

Çoğu kişi Prag gezisine Eski Şehir Meydanı’ndan başlamayı tavsiye etse de ben Charles Köprüsü’nü tercih ederim. Çünkü bu köprüden bir kez geçtiğinizde, tatiliniz boyunca öyle ya da böyle her gün ziyaret etmek için bahane bulduğunuz bir yer haline geliyor. Sokak müzisyenleri, ressamlar, kraft hediyelik eşya satıcıları bu köprü üzerinde toplanır. Tüm turistlerin ziyaret ettiği ve dilek dilediği St. John Nepomuk heykeli de Charles Köprüsü üzerinde bulunmaktadır. Aynı zamanda Charles Köprüsü’nün her iki yanında şehirle özdeşleşmiş tatlı olan Trdelnik de deneyimlemek için fazla lokasyon bulunmaktadır. Eğer tatlıyla çok haşır neşir değilseniz, size bu tatlıyı önermem, çünkü şekerli hamurun içine krema ve tercih ettiğiniz meyvelerle hazırlıyorlar.

Prag Kalesi ve Aziz Vitus Katedrali’ni ziyaret etmek ya da Mala Strana’ya uğramak için de Charles Köprüsü’nü geçmeniz gerekmektedir.

  1. Prag Kalesi

Prag Kalesi, tüm Vltana Nehri boyunca görülebilecek kadar devasa ve nefes kesen bir yapı. Prag Kalesi, dünyanın en büyük kalesi olarak Guinnes Rekorlar Kitabı’nda da yerini almıştır. 9. Yüzyılda inşa edilen kalenin içinde Aziz Vitrus Katedrali, Altın Sokak, Yaz Bahçeleri, Eski Kraliyet Sarayı bulunmaktadır. Aynı zamanda kalenin kurulu olduğu yamacın kenarındaki Starbucks’ta kahvenizi yudumlarken tüm Prag’ı kuş bakışı izleyebilirsiniz.

  1. Aziz Vitrus Katedrali

Prag Kalesi’nde yer alan Aziz Vitrus Katedrali, insanı büyüleyen bir yapı. Bizim tatilimiz sırasında Katedral renovasyondaydı, bu nedenle içeriye giriş yapamadık, ancak dışarıdan görünüşü bile nefes kesmeye yetiyor.

Katedralin arka kısmından gezinize devam ettiğinizde uzun kuyruklar halinde insanların Altın Sokak’a (Zlata Ulicka) akın ettiğini göreceksiniz. Özellikle 22 numaranın önünde her daim yoğun bir kalabalık var, çünkü burada Franz Kafka yaşamış.

  1. Karlova Sokağı

Karlova Sokağı, Prag’ın en işlek yerlerinden birisidir. Alışveriş yapabileceğiniz hediyelik eşya satan dükkanlar, Trdelnik alabileceğiniz kiosklar, pizza yiyip şarap içebileceğiniz restoranlar bu sokak üzerinde bulunuyor. Aynı zamanda Hard Rock’ı da gelmişken görelim derseniz yine bu sokağı izlemeniz gerekecektir. Aynı zamanda Karlova, sizi Eski Şehir Meydanı’na (Old Town Square) da çıkaracaktır.

  1. Eski Şehir Meydanı

Eski Şehir Meydanı, Prag’ın en hareketli ve en tarihi noktalarından birisi. Sokak şarkıcıları, fotoğraf çekinen turistler, ellerinde içkileri ile dans eden insanların hepsi burada toplanıyor. Aynı zamanda Astronomik Saat Kulesi, Çift Kuleli Tyn Kilisesi, Jan Hus Anıtı ile Aziz Niklaus Kilisesi bu meydanda yer almaktadır.

  1. Astronomik Saat Kulesi

Astronomik Saat Kulesi de biz tatildeyken renovasyonda olan bir yapıydı, bu yüzden asansörle çıkıp şehrin manzarasını izleyemedik, ancak size mutlaka tavsiye ederim. Yaklaşık 250 CZK gibi bir fiyatı var ve normalde haftanın her günü 10.00-18.00 saatlerinde açık. 1400’lü yıllarda inşa edilen Astonomik Saat Kulesi, 600 yıldır çalışıyor. Üzerinde 12 saat dilimiyle birlikte 12 burcun sembolleri bulunmaktadır.

Harry Potter hayranları için bir dip not; ilk kez serinin 3. filmi olan Harry Potter ve Azkaban Tutsağı’nda gösterilen saat kulesi, Prag Astronomik Saat Kulesi’nden esinlenmiştir.

  1. Çift Kuleli Tyn Kilisesi

İnşası yaklaşık 100 yıl süren Tyn Kilisesi, Adem ve Havva’nın adlarını taşıyan 80 metre yüksekliğindeki ikiz kulelere sahiptir. Gotik dış mimarisiyle de hem Eski Şehir Meydanı’nda hem de tüm Prag’da en dikkat çekici yapıdır, Barok, Gotik ve Rönesans etkilerinin tamamını görebilirsiniz. Aynı zamanda Disney’in dünyaca ünlü logosunda yer alan kuleler de Tyn Kilisesi’nden esinlenmiştir.

devamı için tıklayın…

https://www.instagram.com/ecemtaneri/

https://www.instagram.com/elminaecem/

Ne düşünüyorsun?

Galaksi Böyle Buyurdu…

Masal Şehri’nin Devam Eden Büyüsü