içinde , , , ,

Gotik Mimari’ye Hayran Bırakan Şehir, Brugge

9. Burg Medyanı

Öğle yemeği molasından sonra şehri turlamaya kaldığımız yerden devam ediyoruz ve şehrin sağ tarafını bitirerek kanalları geçiyoruz ve şehrin sol tarafından gezimize devam ediyoruz. Şehirde birbirine komşu olan 2 büyük meydan mevcut, Burg Medyanı ve Markt Place. Burg Meydanı, Belediye Binası ve Kutsal Kan Bazilikası’na ev sahipliği yapıyor.

Kutsal Kan Bazilikası, gerçekten Gotik yapısıyla sizi bambaşka büyülü bir diyara götürüyor. Bazilika’da 12. yüzyılda gerçekleştirilen Haçlı Seferi sonrasında kente getirilen ve kutsal sayılan obje bulunuyor. Bu objenin Hz. İsa’nın birkaç damla kanını barındırdığına inanılıyor. Bazilika 09.30-17.30 arası açık, ancak bir de 2 saatlik öğle araları var, bu yüzden denk getirip gezmek biraz zor.

Burg Meydanı’nda dikkat çeken diğer yapı olan Belediye Binası, 1376-1420 yılları arasında inşa edildi. Şu anda müze olarak hizmet veren Belediye Binası’nın ücretli ve ücretsiz olarak iki kısmı mevcut. Ana salonu gezmek ücretsiz, 14. Yüzyıla ait tablo ve portreleri görebilirsiniz. Gotik ve tarihi salonları gezmek içinse kişi başı 6 Euro’luk bir ücreti var, şehre ait tarihi kalıntıları, eski paraları ve şehrin ve meydanın tarihçesi hakkındaki bilgileri bu kısımda görebilirsiniz.

10. Grote Markt (Büyük Pazar)

Burası Belçika’nın meşhur waffle ve patates kızartmalarını deneyebileceğiniz, bira içebileceğiniz, sokak sanatçılarını dinleyebileceğiniz ve hediyelik eşya alışverişi yapabileceğiniz Şehrin Kalbi. Aynı zamanda Bira Fabrikası ve meşhur Brugge Çan Kulesi (The Belfry Tower) de bu meydan da bulunuyor. Meydanın kenarlarındaki restoranlarda oturabileceğiniz gibi, meydanda banklarda hatta çoğu insanın yaptığı gibi yerlerde bile oturabilirsiniz. Aynı zamanda köşede bulunan Burger King’in arasından Steenstraat Caddesi’ne girdiğinizde de alışveriş yapabileceğiniz giyim mağazalarını da görebilirsiniz.

Bana göre şehrin en göz kamaştıran ikinci yeri burası. Gerçekten insanlar buraya sadece eğlenmek için geliyor, sadece oturup gözlem bile yapabilir, sokak sanatçılarını dinleyerek keyifli atmosferin tadını çıkarabilirsiniz. Aynı zamanda meydanda mini marketler de bulunuyor, yani illa bir restoranda vakit geçirmek zorunda da değilsiniz.

11. The Belfry Tower

Grote Markt’ın ev sahipliğini yaptığı The Belfry Tower, Brugge Çan Kulesi, içini gezmeden sadece dışarıdan bakarak bile insanı kendine hayran bırakan bir yapı. Uzunluğu 83 metre olan Çan kulesi, 13. Yüzyılda inşa edildi ve bugün hala UNESCO tarafından korunmaktadır. Şehri kuşbakışı izlemek isterseniz, 366 basamak merdiven çıkmanız gerekmektedir. Aynı zamanda bu yapıya ilgi çok fazla olduğu için önünde uzun kuyrukların oluştuğunu da unutmamak gerekir, çünkü aynı anda sadece 70 kişi seyir terasına kabul ediliyor. Kuleye çıkış kişi başı 10 Euro, benim şahsi fikrimi soracak olursanız, eğer bütçeniz kısıtlıysa müzelerden feragat ederek mutlaka burayı ziyaret edebilirsiniz.

12. Sint Salvatorskathedraal

Grote Markt’tan çıkıp Streenstraat Caddesi’ne girdiğinizde Sint Salvatorskathedraal sizi karşılıyor olacak. Neo-Gotik mimariye sahip bu katedral göz alıcı ve ihtişamlı bir güzelliğe sahip. Tarihi 10.yüzyıla dayanıyor ve Brugge’un en eski kilisesi olarak kabul ediliyor. Ancak bir yangın sonucu ortaya çıkan deformasyon nedeniyle, 13. ve 14. Yüzyıllarda yeniden eklemeler yapılarak Katedral renove ediliyor. Dışarıdan kale gibi bir görünüşe sahip olan Katedral, iç dekorasyonu ve barındırdığı eserlerle nefes kesiyor. Katedral’de Orta Çağ’dan kalma mezarlar, 14-18. Yüzyıllardan kalma eserler bulunuyor. Katedral’e giriş ücretsiz, ancak bağış kabul ediyorlar.

Dönüş yoluna geçmeden önce güzel bir akşam yemeği yemek isterseniz Ellis Gourmet Burger’i tavsiye ederim, biz hamburger yerine pizza tercih ettik ve çok doğru bir tercihti. Ancak sadece kahve içmek için mola vermek isterseniz bile, hem içeride hem de dışarıda oturması oldukça keyifli bir mekan.

13. Concertgebouw

Akşam yemeğinden sonra şehrin konser ve etkinlik binası olan devasa kırmızı yapı Concertgebouw’u ziyaret edebilirsiniz. Mutlaka burada bir etkinliğe katılmanızı tavsiye ederim, eğer uzun süre Belçika’da kalacaksanız Brugge planınızı bu etkinliğe göre de planlayabilirsiniz. Eğer etkinliğe denk gelemezseniz de kafe bölümünde, Belçika Waffle ve güzel bir kahve içmenizi öneririm. Konser ve diğer etkinlikler için resmi web sitesi linkine buradan ulaşabilirsiniz:

https://www.concertgebouw.be/en/programme

14. Koning Albertpark

Otele ya da gideceğiniz diğer şehirlerden birine dönmeden sonra, Brugge turumuzu Koning Albertpark’ta sakin bir yürüyüşle tamamlamak isterim. Yalnız şunu belirtmekte fayda var, biz Belçika’ya gittiğimizde hazirandı ve hava sabah güzel olsa da akşamları oldukça soğuk oluyor, bu yüzden yaz ya da kış fark etmeden, kıyafet konusunda tedarikli olmanızı taksiye ederim.

Bol waffle ve çikolatalı bir tatil geçirmeniz dileğiyle 🙂

yazının ilk kısmı için tıklayın.

https://www.instagram.com/ecemtaneri/

https://www.instagram.com/elminaecem/

Ne düşünüyorsun?

Topraktan Öteye, Rüzgâra Doğru Koşu

Bir “Kimliği” Satın Almanın Bedeli Nedir?