içinde , ,

Televizyonun Evrimi “İnternet Dizilerinin Yükselişi”

Son yıllarda internetin her eve hatta ceplere girmesiyle internetten dizi, film yayını yapan çeşitli TV formatları da oluşmaya başladı. Yabancı dizileri internetten bedavaya izlemeye E-alışık 80 ve 90 kuşakları Netflix’in Türkiye pazarına girmesini ilk önce yadırgadı. Türkiye’de tutmaz diyenler oldu. Şimdiye bakıldığında durumların hızlıca gelişip yenilendiği günümüz dünyasında para ödeyerek dizi ve film izlemeye kısa zamanda alışmış gözüküyoruz.

Netflix,kaliteli içerik vaat ederek, bazı dizileri ve filmleri sadece kanalında yayınlayarak popülerliğe ulaştı. Yıllık bütçesi, dizi ve filmler için konuşulan rakamlar hayli yüksek. Durum böyle olunca Türk yapımcılar da boş durmadı elbette. Blu TV ve Puhu Tv internet pazarında yerlerini aldı. Teknolojinin baş döndürücü hızından olsa gerek yenilikleri sindirmemiz kolaylaştı diye düşünüyorum. Öyle de olsa Tv karşısında önüne koyan her şeyi kabul etmeye zorlanan izleyici özgürlüğü internet dünyasında buldu. Artık istediğimizi izleme özgürlüğüne sahibiz ve içerikler gün geçtikçe çoğalıyor.

Netflix’in “Strager Things” gibi kısa zamanda kültleşen dizileri var. Birbiri ardına yüksek bütçeli filmler yayınlayarak sinema dünyasına da etki ediyorlar. “Okja” isimli filmi Cannes Film Festivalinde, çeşitli eleştirmenler tarafından sinemada gösterilmediği halde yarışmasından dolayı spekülasyonlar yarattı. Lügatımıza internet sineması gibi terimler de böylece girmiş oldu.

Blu Tv kadrosunda başarılı oyuncularla çektiği Masum ve 7Yüz gibi dizileriyle adını duyurdu. Şu sıralar Onur Ünlü’nün  “Dudullu Postası” dizisi epey popüler ve hakkında iyi yorumlar var. Yönetmen Onur Ünlü ve mecrada internet olunca absürd mizah sevenlerin beklediğine değecek gibi gözüküyor.

Puhu Tv Azra Kohen’in romanından uyarlanan Fi dizisiyle büyük bir başarı yakaladı. Oyuncuların etkileyici performansı ve dizideki sahneler çok konuşuldu.  Yakın zamanda Hakan Günday’ın kalemi aldığı Onur Saylak’ın  yönettiği  “Şahsiyet” isimli dizi Puhu Tv’de gösterime giriyor. Dizi Alzheimer hastası bir seri katilin maceralarını anlatacak. Seri katili usta oyuncu Haluk Bilginer canlandırıyor.

Bu siteler dışında Youtube’da da çeşitli diziler yayınlandı ve yayınlanmaya devam ediyor. Adana da çekilen Sıfır Bir Youtube’da gösterilmeye başlanmış sonrasında ilgi görünce BLU TV’ye transfer olmuştu. Yeni ve bağımsız yapımlar için kendilerini göstermeleri için sınırsız bir alan var. Yeteneği ve hikayesi iyi olan ekip kısa sürede dikkat çekebiliyor.

İnternet ortamının özgürlüğü, dizi sürelerinin orantılı olması yapımcıları, yönetmenleri ve oyuncuları daha çok cezbediyor ve alanlarını genişletiyor. Seyirci de yeni ve farklı yapımlar izlemekten memnun. Yakın dönemde Rtük’ün bu kanalları da denetleyebileceği tartışılıyor ve sansür iddiaları olacağı gündemde.  Tartışmalar süredursun nitelikli yapımların artarak devam edeceğini düşünüyorum. İnternet dizileri de hem seyirciyi hem de set çalışanları da yormayan süreleriyle televizyon dünyasına yol gösteriyor. Televizyondan internete geçen, internetten televizyona transfer olan yapımlar da mevcut. Bu durumda internetin televizyonu bitirmek yerine onu başka bir şeye dönüştüreceğini inanıyorum.

İlerleyen zamanda göreceğiz.

Ne düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

Danışmanlık şirketi Alya’nın kurucusu Firuze Kaymaz Fahjan ile başarılı iş kadını olmanın sırları

Adrenalini iliklere kadar hissetmek ; Skydiving !