içinde , , ,

Adrenalini iliklere kadar hissetmek ; Skydiving !

Kökeni çerçevesiz paraşütün mucidi André-Jacques Garnerin’e dayanan Skydiving ve Paragliding gibi ekstrem sporlar dünyanın en adrenalin dolu sporlarındandır. André-Jacques Garner 1800 yıllarda İngiltere ordusuna esir düştü ve Avusturya İmparatorluğuna teslim edilerek Budin taraflarında üç yıl hapis kaldı  ve firar etmek için paraşütü tasarladı.

     

 

 

4000 metreden aşağıya kendini atma fikri bile sizi heyecanlandırıyorsa, skydiving’in neden dünyanın en adrenalin dolu sporlarından biri olduğunu buradan çıkarabilirsiniz. Bundan 3 sene öncesinde Babadağ’ın zirvesine paragliding için minibüs ile çıkmaya başladığımızda adrenalinin vücudumuzu sarmaya başladığını hissetmiştik.

Adrenilinin bağımlılık yaptığını paragliding’i gerçekleştikten sonra farkına vardık. Artık daha ötesini, skydiving’i yapmaya karar vermiştik. Bunun için elbette Türkiye’deki ilk ve tek atlayış merkezini bulunduran Efes’in yolunu tutmaya karar vermiştik . Efes antik kentine çok yakın olması bizim için ayrıca turistik bir gezi olmasına vesilesi olmuştu.

Skydiving’i daha önce hiç tatmamışsanız ilk atlayışınızı tandem atlayış ile gerçekleştireceksiniz demektir., “kanguru” denilen aparatla atlayış hocanıza sabitleneceksiniz.

Tandem atlayışı öncesinde 15 dakikalık bir bilgilendirme ile atlayış hocanız ile uçuşa hazır olmuş oluyorsunuz.

Efes Türkiye’deki atlayışa en uygun hava koşullarına sahip atlayış merkezidir. Ülkemizde değişik yerlerde de skydiving aktiviteleri gerçekleştirilmesine karşın Efes atlayış merkezi en iyi atlayış merkezidir. Türkiye’de paraşütçülüğe başlamak için THK’ nın açtığı kurslara başlamanız gerekmektedir. Kursun süresi minimum 10 gündür. Kursun maliyeti 8 bin TL civarındadır. Aldığınız kurs sonucunda Paraşüt Başlangıç Sertifikasına sahip oluyorsunuz ve sonrasında dilerseniz tekamül eğitimlerine devam edebiliyorsunuz.

Ne düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

Televizyonun Evrimi “İnternet Dizilerinin Yükselişi”

Mynet CEO’su Bilgen Aldan’dan Başarı Tavsiyeleri