içinde , ,

Tekstil Üreticilerine Bir Mektup

Karantinanın ilk aşamasından yavaş yavaş çıkarken ve virüsle nasıl yaşayacağımızı öğrenmeye başladığımızda dikkatinizi birkaç şeye çekmek istiyoruz:

  • Endüstriler, COVID-19’un yayılmasına karşı önlem almak için üretim süreçlerini yavaşlattığından beri, tüm dünyada çevre üzerinde olumlu etkiler gördük.
  • Çevreyi bu şekilde korumak için, üretim süreçlerimizde artık her zamankinden daha fazla sürdürülebilir çözümler seçmemiz gerekiyor.
  • Tüketicilerin daha sürdürülebilir ürünlere yöneleceğini dikkate almalı ve üretim süreçlerimizi tüketicilerin talep ettiği standartlara göre şekillendirmeliyiz.

 Yılda 2 milyar Jean üretiliyor…   

                                                  …ve her jean için ortalama 2630 litre su kullanılıyor.

Mağazalarda gördüğünüz her denim ürünün taş yıkama sürecinden geçtiğini biliyor muydunuz? 

Günümüzde denim sektöründe taş yıkama için kullanılan ponza taşları, taş yıkama prosesi sırasında sürtünme ile çok hızlı şekilde ile eriyip çamur haline gelmekte ve bu durum aşırı miktarda tüketime sebep olmaktadır. Hızlı küçülme özelliği ponza taşına, denim yıkamada sürdürülebilirlik konusunda dezavantaj sağlamaktadır. Hızlı küçülen ponza taşlarının atık su sistemlerinde büyük kalıntılar bırakması ve su içinde birikmesi de dezavantajlı konumdadır. Ayrıca ponza taşı kalıntıları çevreye zarar vermektedir. Ponza taşı atıklarının uzaklaştırılması ve yok edilmesi büyük zaman ve maliyet kaybına neden olmaktadır.

Handmade Stone, Ponza taşının denim yıkamada oluşturduğu tüm bu olumsuzlukları gidermek için geliştirilmiştir. Handmade Stone yani HMS, sürdürülebilir, geri dönüştürülebilen malzemelerden yapılan denim yıkama taşıdır.

HMS, ponza tozu ve atığı gibi geri dönüştürülen malzemelerden yapıldığı için sürdürülebilirlik stratejisinde önemli bir konuma gelecektir. HMS doğal ponza kaynağının çok fazla tüketilmesinin önüne geçmektedir. Tekstilde daha dayanıklıdır ve uygun maliyetlidir.

Fiziksel ve ürüne etkisi bakımından Ponza taşına neredeyse ayrılmayacak kadar benzerlik gösteren HMS, denim yıkamada birçok kez kullanılabilir. Bu özelliği ile çok yakın bir gelecekte denim endüstrisinin vazgeçilmezlerinden biri haline gelecektir.

Neden Denim Fabrikaları Ponza Taşındansa HMS Kullanmalı?

Sizlere 5 önemli nedenden bahsedeceğim:

1.Daha Çok Değil, Daha Akıllı Çalışın

Ponza taşına göre aynı hacimde HMS’den daha fazlasını elde edersiniz: HMS, ponza taşından 60 kata kadar daha dayanıklıdır. Bununla beraber, HMS ile daha kısa sure içinde daha çabuk sonuç alisiniz. Bu, çamaşır makinelerine sürekli olarak taş yığınları koymak için daha az insan gücü, daha az taş siparişi ve dolayısıyla lojistik için daha az zaman harcanması anlamına gelir.

2.HMS Soğuk Su ile Çalışır

Her yönden uygun maliyetli: HMS, yıkama işlemi için su ısıtma enerjisini tamamen ortadan kaldırarak elektrik maliyetlerinizi düşürecektir. Üstelik HMS kolay erimediği için kotların üzerinde taş tozu bırakmaz, bu da kotların taş yıkama sonrası durulama ihtiyacını ortadan kaldırır. Bu, çok fazla suyun boşa harcanmasını önler. Siz tasarruf edersiniz, çevre kazanır.

3.Atık Su Sistemlerinizi Kurtarın

Ponza atıklarının oluşturduğu zehirli birikintilere hayır deyin: HMS, ponza taşından çok daha dayanıklı olduğundan ve çok daha yavaş eridiğinden, tesisinizin atık su sisteminde biriken tortuyu önemli ölçüde azaltacaktır. Bu sizi atık su sistemlerinin temizlik maliyetlerinden kurtarır.

4.Doğayı Kurtarın

Doğal kaynaklarımızı koruyun: Ponza taşı değerli bir doğal kaynaktır. HMS’de hepimiz doğal kaynakları olabildiğince ölçülü kullanmak için varız. Ponza taşından HMS’ye geçiş, ponza taşı rezervlerimizdeki tahliyeyi büyük ölçüde azaltacaktır.

5.Moda Endüstrisini Sürdürülebilir Yapmaya Yardımcı Olun

Çevrecilerin söylediklerini dinleyin: Yaygın bir tüketici kültürünün ve ekosistemimizdeki yaklaşan küresel ısınmanın her gecen gün arttığı zamanımızda, çevreyi koruyan, sürdürülebilir ürünler kullanmak artık bir tercih değil, Sart. HMS, denim üretiminin (çevre kirliliğine yol açan en büyük endüstrilerden biri) önemli bir parçası olan taş yıkamayı çok daha sürdürülebilir ve çevreye duyarlı hale getiriyor. Taş yıkama proseslerinizde HMS kullanarak, gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakma çabalarına büyük katkı sağlayabilirsiniz. Dahası, üretim süreçlerini daha sürdürülebilir hale getirerek #denimlover ları mutlu edeceksiniz.

Özetle, ponza taşındansa HMS’ye geçmek sadece çevre için değil, şirketiniz ve müşterileriniz için de en akıllıca seçim.

Bu eşi benzeri görülmemiş zamanların bize bir ders vermesine izin verin. Karantina sürecinde çevrenin nasıl iyileştiğini fark edelim ve her zamankinden daha kapsamlı daha sürdürülebilir ürünler seçerek ilerleyelim. Ve olumsuz görünen bu durumu tekstil endüstrisinde daha iyiye doğru devrim yapma fırsatına çevirelim.

Sürdürülebilir moda hareketi ve HMS ile ilgili ilginç bilgiler paylaştığımız Instagram ve LinkedIn hesabımızı takip etmeyi unutmayın!

Ürünlerimizle ilgili daha çok bilgi almak isterseniz web sitemizi ziyaret edebilirsiniz 🙂

Okuduğunuz için teşekkürler,

Xoxo

Beyza Baykan, CEO of HMS Sustainable Denim Washing

Ne düşünüyorsun?

Dijital Dönüşümde İnovasyon Yönetimi

Galaksi Böyle Buyurdu…