içinde ,

Sevmediğiniz İnsanlarla Nasıl Çalışırsınız?

İş kendi başına stresli bir kavramdır. Özellikle sevmediğiniz bir iş arkadaşınızı da ‘iş’e dahil ettiğinizde, iş yeri kâbus gibi bir ortama dönüşebilir. Çoğu zaman iş arkadaşlarımızı seçemiyoruz, bu nedenle bu tür durumlarla nasıl başa çıkacağımızı ve bunlara nasıl uyum sağlayacağımızı öğrenmek son derece zor oluyor.

Bir iş arkadaşınıza karşı olumsuz duygularınızla yaklaşmak, uygun şekilde ilgilenmemek, iş verimliliğiniz, motivasyonunuz, iş tatmininiz ve genel refahınız için olumsuz sonuçlar doğurabilir. Peki bundan kaçınmanın en iyi yolu nedir? Sevmediğiniz insanlarla çalışırken nasıl pozitif ve profesyonel kalabilirsiniz?

Bu ben miyim yoksa onlar mı?

Acı gerçek şu ki, zor olsa da karşınızdakine hissettiğiniz olumsuz duygularınızı kabul etmelisiniz. Çünkü çoğu zaman bu duygular kendinizde sevmediğiniz şeylerin bir yansımasıdır.

Öte yandan, karşı tarafa hissettiğiniz hoşnutsuzluk bazen mantıksız olabilir. Örneğin, bir projede son teslim tarihlerini kaçırdığınız için sizi sürekli olarak eleştiren iş arkadaşınızdan hoşlanmıyorsanız, onun bu eleştirilerinin haklılık payı olup olmadığını kendinize sormayı deneyin. Cevabınız evet ise, kötü alışkanlığınızı değiştirerek sorunu hızla çözebilirsiniz.

Sorunu görmezden gelmeyin

Sorunun onlar olduğu sonucuna varırsanız, rahatsız edici durumu görmezden gelmemelisiniz. Sorunu görmezden gelmek iş arkadaşınızı uzaklaştırmaz. Yine de onları her gün görmeniz, çalışma alanını paylaşmanız veya bir proje üzerinde birlikte çalışmanız gerekecektir. Ve onlarla etkileşimden tamamen kaçınmaya çalışsanız da bu mümkün olmayacaktır.

Bu nedenle, sorunla doğrudan ilgilenmek ve düzeltmenin bir yolunu bulmak her zaman daha iyi bir çözümdür. Onlar hakkında hoşunuza giden bir şey bulmaya çalışın ve buna odaklanın. Her ne olursa olsun, zor insanlarla nasıl çalışılacağını bulmak, birçok yönden faydalı olabilecek değerli bir profesyonel beceridir.

Empati kurun

Sevmediğiniz iş arkadaşınızın öfkesinin ya da kötü tavrının nedenini öğrenirseniz, bunun için çabalarsanız, onları daha çok sevebilirsiniz.

Örneğin, iş arkadaşınız gerginse veya sizi sinir edecek şeyler söylüyorsa, zor bir zamandan geçiyor olabilir. Dolayısıyla o anki hatalı davranışları, onların karakterinin gerçekçi bir yansıması olmayabilir. Bu nedenle, empati kurmaya çalışın, bu duygularının nereden geldiğini görmeye çalışın. Onları böylece daha iyi anlayabilirsiniz.

Sevmediğiniz insanlarla çalışmak çok rahatsız edici olabilir. Bazen, sorun diğer kişi olmayabileceğinden, düşünmek gerekir. Ve bazen, biraz empati uzun bir yol kat etmenizi sağlayabilir. Her zaman sorunu kabul etmeli ve duruma nasıl adapte olabileceğinizin yollarını bulmalısınız.

İş hayatınızda farklı sorunlar ile karşı karşıya iseniz buradan profilime ulaşarak benimle online bir görüşme planlayabilirsiniz. Böylece yaşadığınız sorunlar ile ilgili olarak nasıl bir çözüm üretebileceğimize birlikte karar verebiliriz.

Sağlıklı günler dilerim.

Psikolog Esen Meltem Kaplan

Ne düşünüyorsun?

Koşuda Kadans

Kıskançlık ve Başa Çıkma Yolları