içinde , ,

Kapitalizmin Öyküsü

Para ve Hırs

-bir insanin başına gelebilecek en kötü şey ne biliyor musun ?
-çaresizlikten ruhunu şeytan satacak hale geliyorsun ama şeytan bile ilgilenmiyor.

Kapitalizm çılgınlığının tüm Dünya’yı tünelin ucuna doğru getirdiği günümüzde,Yunanistan’ın ekonomiden sorumlu eski bakanı Varuofakis son derece basit ve öğretici bir dille kaleme aldığı kitabında ekonominin temel problemlerini ve kapitalizmin öyküsünü anlatıyor.

“ne kadar çok insana kredi verir ve dolayısıyla ekonomi için para yaratılırsa, kendilerine o kadar kâr kalacaktır. tıpkı kolu çekince yemek verildiğini keşfeden ve sonunda kolu hiç durmadan çekmeye başlayan laboratuvar fareleri gibi; bankacılar da durmaksızın borç verirler.”

Bir yanda aşırı hırslarıyla geride kalmaya asla tahammül edemeyen girişimciler diğer yanda ise olmayan paraile borç vererek bu borcu tekrar birilerine satan bankacılar.Bu tehlikeli karışım piyasaları nasıl altüst ediyor ve ufak bir aksaklıkta bile neden travmatik derecede yıkıcı sonuçlar meydana geliyor?

Sadece borsaya ilgisi olanların değil herkesin okuması gereken bir kitap çünkü bizzat yazarının da dediği gibi “Ekonomi ekonomistlere bırakılamayacak kadar önemlidir.”

Ne düşünüyorsun?

Okul Stajı

Kuşaklar Arası Bağlantı: Geçmişten Geleceğe Bir Yolculuk