içinde ,

Dijital Pazarlama: Dünyaya Açılmanın Yeni Yolu

Dijital pazarlamanın nedir ve nasıl yapılır? Dijital pazarlamanın avantajları ve nasıl küçük şirketlerin bu sayede dünyaya nasıl açılabileceğini öğrenin.

Dijitalleşme sadece kullandığımız cihazları çoğaltmakla kalmıyor, aynı zamanda hayatımızı kökten değiştiriyor. Yeni alışkanlıklar, yeni hayat tarzlar, yeni meslekler ve daha fazlası dijital dünyanın vazgeçilemez bir parçası.

Dijital Pazarlama ve E-Ticaret’in Temelleri     

Dijital pazarlamayı en basit şekilde açıklamaya çalışırsak, dijital platformlarda gördüğünüz bütün reklamlar olarak tanımlayabiliriz. Arama motorlarında yaptığınız aramaların sonuçlarında karşınıza çıkan, Facebook veya Instagram gibi platformlardaki akışlarda gördüğünüz veya her gün e-posta olarak aldığınız tüm reklamları sayabiliriz.

Peki, nasıl oldu da dijital pazarlama, şirketlerin temel departmanlarından biri olan geleneksel pazarlama departmanını geride bıraktı? Modern dünyada, günümüzün çoğunu ya bilgisayar karşısında ya da cep telefonumuzda geçirdiğimizi düşünürsek, pazarlama için en uygun ortamların dijital ortamlar olduğunu görebiliriz. Ayrıca, hedeflenmiş reklam yapabilme avantajı, dijital pazarlamanın en ayırt edici özelliklerinden biridir.

Dijital Pazarlama ile Doğru Müşteriye Ulaşın

Geleneksel pazarlama yöntemlerinin aksine, dijital pazarlama, oturduğunuz yerden dünyanın öbür ucundaki insanlara reklam yapmanıza olanak tanımaktadır. Daha da önemlisi, reklamınızı sadece müşteri potansiyeli olma şansı daha yüksek kişilere göstermek ve yalnızca bu gösterimlere göre ödeme yapmak, dijital pazarlamanın sunabileceği yüzlerce eşsiz fırsattan bir tanesi. Geleneksel pazarlama yöntemlerinden aşina olduğumuz ürünü veya hizmeti herhangi bir hedef kitle olmadan satmaya çalışmak, sizi hem daha fazla yoracak hem de daha maliyetli olacaktır.

Yeni kurulan şirketlerin (start-up), girişimcilerin ve küçük işletmelerin pazarlama bütçeleri, asla büyük şirketlerdeki gibi olmamakla birlikte, onlarla yarışabilecek bir seviyede bile değildir. Ancak, dijital pazarlama, kapısı herkese açık ve maliyet açısından çok daha avantajlı bir yöntemdir. Sizin belirleyeceğiniz bütçenin dışına asla çıkılmadan, yine sizin belirleyeceğiniz kişilere pazarlama yapabilme imkanı, özellikle ufak şirketler ve girişimciler için son derece önemli bir fırsattır.

Kişiselleştirilmiş Reklamlar ile Daha Çok Dikkat Çekin

Dijital pazarlamanın bizlere sunduğu kişiselleştirilmiş reklam özelliği, doğru kullanıldığı takdirde, reklam kampanyanızın dönüşüm oranını (conversion rate) büyük ölçüde etkileyebilir. Nitekim, kullanıcının aradığı kelimeyi reklamınızın içinde olduğu gibi görmesi, reklamın üzerine tıklama şansını arttırmaktadır. Özellikle görsel reklamların kullanıcı tipine göre kişiselleştirilmesi ve algoritmaların bunları öğrenmesi işinizi/girişiminizi büyütmek için mükemmel bir yöntem olacaktır.

Hiç kendi Netflix hesabınız ile arkadaşınızın hesabının çok farklı olduğuna dikkat ettiniz mi? Netflix’in algoritması zamanla sizi daha fazla tanımakta ve filmler için kişiselleştirilmiş afişleri önününüze sermektedir. Yani, siz ve arkadaşlarınız aynı film için farklı afişler ile karşılaşabilirsiniz. Bunun sebebi de, Netflix’te daha çok zaman geçirmeniz için kullanılan kişiselleştirme algoritmalarıdır.

Verilerinizi Kusursuz Ölçümleyin ve Analiz Edin

Web sitelerinin içindeki çerezler (cookies) sayesinde, her bir kullanıcının adımını kolaylıkla takip edebilirsiniz. Dijital pazarlama ile kullanıcının tıkladığı her bir linki, izlediği her bir videoyu veya indirdiği her bir uygulamayı görebilir, ardından aksiyonlarına göre sınıflandırabilirsiniz. Kendi hedefleriniz doğrultusunda sınıflandırdığınız kişilere, daha sonrasına, özelleştirilmiş reklamlar ile çok daha etkili bir pazarlama stratejisi uygulayabilirsiniz.

Geleneksel pazarlamanın aksine, dijital pazarlama ile ölçümleme yapmanız çok daha kolay olacaktır. Bir televizyon reklamını kaç kişinin izlediğini veya gazetedeki bir reklamın kaç kişiye ulaştığını bilemezsiniz. Ancak, internet üzerindeki tüm reklamlarınızın kaç kişi tarafından görüldüğünü, kimlerin tıkladığını, ne kadar zaman geçirdiğini, nasıl bir müşteri yolculuğu (customer journey) yaptığını rahatlıkla görebilir ve bu verilerin analiz edilmesiyle daha sağlam bir strateji geliştirebilirsiniz.

 

Doğru Reklamı Doğru Kullanıcıya Gösterin, Paradan Tasarruf Edin

Yukarıda bahsettiğimiz dijital pazarlamanın avantajlarını ve hatta bahsetmediğimiz tüm avantajlarını göz önünde bulundurursak, içinde bulunduğumuz çağda, küçük şirketlerin ve girişimcilerin eski zamanlara göre bir hayli avantajı var. Eksiksizce planlanmış bir dijital pazarlama stratejisi ile herhangi bir şirketin veya start-up’ın başarılı olmamak için artık hiçbir nedeni bulunmamakta. Dijital pazarlamanın içindeki tüm faaliyetleri (arama motoru optimizasyonu, ücretli sosyal medya reklamları, Google reklamları, e-posta ile pazarlama ve diğer seçenekler) tek başınıza yapmanız, bir hayli yorucu ve verimsiz olacaktır.

Dijital pazarlama konusunda uzman bir danışmanlık almak, hem zamandan hem de paradan tasarruf etmenize yardımcı olacaktır. Marganics gibi yıllardır dijital pazarlama konusunda danışmanlık veren şirketler, size özel hazırlanmış ve sizin ihtiyacınıza göre şekillendirilmiş dijital pazarlama paketleri ile şirketinizi veya girişiminizi büyütmenize destek olacaktır. Sadece iletişim formunu doldurarak, ücretsiz site analiz raporu alabilirsiniz. Böylelikle, siz kendi girişiminize rahatça odaklanırken, dijital pazarlamanızı doğru şekilde büyütebilirsiniz.

Ne düşünüyorsun?

Dünyanın Hipnozu, Gerçeklik ve Özne

Feminizm Aslında Ne Değildir?