BABA ÇOCUK
içinde ,

Baba Oldun!

Baba bir masal anlat bana

İçinde denizler balıklar

Yağmurla kar olsun, güneşle ay… diye başlar baba ile serüven.

Gücü, cesareti, korkuları, sevmeyi, affetmeyi, öfkeyi, aşkı ilk onda öğreniriz. Baba olmak bir özellik değil. Bir kariyer hiç değil. Baba olmak sevginin köklerini eve salmaktır. Baba’nın çocuğuna verebileceği şeyleri sıralamakla bitmez. Ama bizim bildiğimiz gibi “son sözü söyleyen”, “eve ekmek getiren”, “evin direği” falan değil. Bu kalıplar bir babayı sadece zora sokar. Bu kalıplar babasız büyüyen çocuğu zayıf, çaresiz bırakır. Bunlar kadının özgüvenini çalar. Baba olmak eve paylaşım ve eşitlik getirmektir. Baba olmak; aşkı evde dağıtmaktır. Baba olmak, evden uzak ya da ayrı ayrı yaşarken bile anneye ve çocuğa sonsuz saygıyı göstermektir.

“Baba olmak zor değildir. Ama babalık etmek zordur” demiş W. Maxwell. Bir çocuk gördüğünde baba olduğunu hatırlayan ve onlara da sevgi ile yaklaşan insan babalığı öğrenen insandır. Çocuklarına gösterdiği davranışı her çocuğa gösterebilen insandır. Hemen hemen bir çoğumuz karşılaşmıştır öyle insanlarla. Baba olmadığı halde doğruyu, güzeli, düşünmeyi öğreten ve birçok kişiye “babalık” eden insanlar sevgi insanıdır.

   Çocuklarımızı dış etkenlerden “toplum kuralları” ile koruyamayız. Çocuklara öfke, hırs, bencillik değil de kendini en doğru biçimde nasıl koruyacağını öğretmeye çalışmalıyız. Baba; çocuğuna “sen de ona vur” diyeni değil “biri seni severse sen de sevgiyle yaklaş, onu kırma” diyen kişidir. Kızına “kız çocuğusun, hareketlerine dikkat et” derken oğluna “sen erkeksin, yapacaksın tabi” demek değil; her ikisine “doğru yaptığına inanıyorsan yap, ben hep sizin yanınızdayım” diyen kişidir.

Babalık kuralları elbette ki yok. Toplumda iyi ya da kötü örnekleri çok olmasına rağmen hala ders çıkarmadığımız onca şey var ki. Bir baba “dışarıda her şeyi yaparım ama eşim, çocuğuma yansıtmam, evime bakarım” deyip bir çocuğa yalanı öğretebiliyor. Çocuğa bireysel sevgi vererek düzgün yetiştiremezsin. Toplumda saygın, sevgin, dürüstlüğün ile örnek olabilirsin. Eşine ya da herhangi birine çocuğunun önünde hakaret edip sonra çocuğuna “seni çok seviyorum, bu bizim aramızda” demek kişiyi iyi bir baba yapmaz.

Baba olmak zor iş. Söylediklerine, yaptıklarına dikkat etmek, sevgiyi öğretebilmek, bir ev-araba bırakmak için değil de çocuğunla çok güzel vakit geçirmek için çalışıp didinmelisin. Birçok şeyi seninle keşfetmesine izin ver. Ona bıraktığın bir ev onu mutlu etmez ama ona kattığın her güzel şey onu sonsuza kadar taşır.

Kaç yaşında olursan ol elini tut ve o çocuğa sevgi ile masal anlat. Çünkü “baba” anlatıyorsa o masal dinlenir. Çünkü baba masalları bizi gülümsetir ve yaşamamızı istediği hayatı da katarak anlatır. Hiçbir masalı da doğru anlatamaz : )

Eda SiSMaN İzmiR 15.06.2019

Ne düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

Hipertimik Mizaç

Paylaşmak Azaltmaz