içinde , ,

Müşteri Deneyimi

Son yıllarda popülerliğini arttıran konulardan biri de müşteri deneyimi…

Müşteri deneyimi kısaca müşterilerinizin firmanıza verdiği değeri yaratan tecrübedir.İster büyük olsun ister küçük, birçok şirket daha iyi müşteri deneyimi yaratmak için çeşitli stratejiler üretip, uygulamaya geçiriyor. Teoride başarılı görünen bu stratejik hamleler gerçekte o kadar da başarılı değil.

Yapılan araştırmalara göre markaların etkileşimleri çoğunlukla kötü deneyimli. Öncelikle müşteri deneyiminin, farkındalık ile başladığını ve bu sürecin marka ile son noktaya ulaşıncaya kadar devam ettiğini bilmeliyiz.
Müşteri deneyimi bir marka ile müşterinin ilişkisinin devam edip etmeyeceğini belirleyen en önemli unsurdur.

Şirketlerin genel olarak piyasada var olabilmesi için öne çıkması gerekiyor. Markaların sundukları hizmetten sonra da en iyi deneyimi müşteriye sunmak durumundadır. Şirketlerin itibar kazanmak için yaptığı harcamalardan daha önemlisi de bu aslında. Çünkü iyi deneyim müşteriyi elde tutmayı sağlar ve tekrardan satın almayı tetikler. Müşteri kötü bir deneyim yaşadığında ise tam tersi bir durumun yaşanacağını tahmin etmek pek de zor değil.

Bu süreci en iyi şekilde yönetebilecek personellerin iyi iletişim kurarak problem çözme yeteneğine sahip olması, müşteri memnuniyeti sağlamanın en etkili başlangıcı olup, personellerin tutarlılığı, müşterinin ne istediğini anlaması gibi unsurlar da iyi bir müşteri deneyimi sağlamanın olmazsa olmazıdır.

Ne düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

Sevgiyi Sorgulayanlar

Ilık Roma Esintisi