Active running woman vector illustration. Energy jogging woman design. Silhouette of running woman of polygonal particles
içinde ,

Kurumlara Spor Aktiviteleri

Bütün günü oturarak geçirirseniz,
muhtemelen bazı duruş sorunlarınız ve hareketsiz katı kaslarınız olacaktır.

Dünya Sağlık Örgütü’nün her zaman ifade ettiği ve hepimizin aslında bildiği gibi fiziksel aktivite eksikliğinin sağlığımız üzerinde oldukça büyük bir etkisi var. Pandemi döneminde, eve kapandığımızda bu etkiyi daha da çok hissettik.

American Journal of Epidemiology’de yayınlanan Amerikan Kanser Derneği’nin 2010 tarihli bir makalesine göre, günde 6 saat hareketsiz kalan 14 yaşından büyük kadınların obezite, tip 2 diyabet ve kardiyovasküler hastalık komplikasyonlarından ölme olasılığı %94 daha fazla bulundu.(1)

2014 yılında yapılan başka bir araştırma, fiziksel durum, yaş, ırk ve sigara içip içmGöresel:Sabah Gazetesi Görselieme durumları dikkate alındığında, günde 6 saat hareketsiz kalan erkeklerin, 5 yıllık test süresi boyunca ayakta duran erkeklere göre ölme olasılığının %48 daha fazla olduğunu bulundu.(2)

Egzersizin oturmaktan kaynaklanan sorunları azaltma da önemli bir yol olduğunu zaten biliyor olabilirsiniz, ancak haftada birkaç kez spor salonuna hala adım atamıyor olabilirsiniz.

Bu yazıda, çok fazla oturmaktan kaynaklanabilecek belirli fizyolojik problemlerden bazılarına değineceğim ve bunları düzeltmeye yardımcı olabilecek egzersizlerin olduğunu söyleyeceğim. Bu bağlamda kurumlara verilen fiziksel aktivite desteği gerçekten önemli.

Cep telefonuna, tablete ve bilgisayara bakarak çok fazla oturmak, “ boyun” ve “omuz” kısmında istenmeyen görünümünün ana nedenleridir. Bu durum, üst sırt kaslarının zayıflamasına ve engellenmesine neden olur ve bu da üst vücutta güç ve hareketlilik kaybına neden olur. Ayrıca öne doğru baş duruşu, havanın solunması ve solunması ile ilgili sorunlara neden olabilen, baş ağrıları ve azalmış akciğer kapasitesi ile de bağlantılıdır.

Bunlar için çok basit gibi görünen ve hatta masa başındayken yapabileceğiniz hareketler var.

Sadece kendi vücut ağırlığınızla ya da ofiste elinize alacağınız bir su şişesiyle kol, omuz ve boyun bölgenizi çalıştırabilirsiniz. İş yerinizden çıkıp yürüyüş yapmaya gidebileceğiniz bir alan ya da zaman yoksa bile ofis ortamında sandalye yardımıyla kaslarınızı rahatlatabilirsiniz.

Bunlar için internette birçok kaynak olduğu gibi, kişisel sağlık koçları da çalışmaktadır. Günümüzde pandeminin etkisiyle ofiste birebir eğitmenle çalışma imkanı olamasa da zoom gibi platformlar kullanılarak kurum çalışanları için fiziksel olarak aktif bir alan yaratılabilir. Bu durum düzenli olarak uygulandığında iş performansına yansıyan olumlu etkileri de görülecektir.

Fiziksel aktiviteye teşvikle ilgili bilgi ve motivasyonu @sherunsforever instagram sayfasında görebilirsiniz. 🙂https://www.instagram.com/sherunsforever/

References

  1. Patel AV, et al. Leisure time spent sitting in relation to total mortality in a prospective cohort of US adults. Am J Epidemiol. 2010 Aug 15;172(4):419-29.
  2. Leach HJ, et al. The influence of sitting time and physical activity on health outcomes in public housing residents. Ethn Dis. 2014 Summer;24(3):370-5.

Ne düşünüyorsun?

Feminizm Aslında Ne Değildir?

İlk Yarı Maratonunuza Hazırlık