içinde , ,

İlk Yarı Maratonunuza Hazırlık

İlk yarı maratonunuza sakatlık olmadan hazırlanmanıza yardımcı olacak yedi antrenman ipucu:

  1. Yarışınızı planlayın ve disiplinli çalışın. Yarış tarihinize göre takvimde zamanı belirleyin. Bu sayede süreci aceleye getirmeden bir yarı maratona ne kadar süre hazırlanmak istediğinizi anlarsınız. Sizi başarıya hazırlayan gerçekçi ve ulaşılabilir bir hedef belirleyerek süreci eğlenceli tutun. İlk yarı maraton hedefim, yarı maratonu koşarak bitirmekti! İlk kez bir şey için yarış koşmak, bitirmek,madalyaya sahip olmak için  efor sarfetmek harika bir hedef. Ayrıca, hedefler sizi yarış gününe kadar motive ve yolda tutar!
  2. Hedeflerinize ulaşmak için egzersiz planınızı özelleştirin. Bir koşu grubuyla koşuyor olsanız da olmasanız da, sizin için uygun antrenmanları ve yaralanmadan koşmanızı sağlamak için gerektiği kadar antrenman yoğunluğu eklediğinizden emin olun! Gruptan uzaklaşmanız gerekiyorsa, uzaklaşın. Vücudunuzu en iyi siz tanırsınız!
  3. Denge için zamanında antrenman planına uyun. Zaman yönetimi önemli. Şu anda koçluk yapıyorum ve bazen öğrencilerimle onların aksaklıklarını da deneyimliyorum. Hayat bu her şey olur. Bu konuda yapabileceğimiz bir şey yok ama hastalık vb atlatınca yine ilerlemeye devam etmeli!
  4. Antrenmanlarınıza çeşitlilik katın. Bu durum kardiyovasküler kondisyonunuzu artırmanıza yardımcı olur. Ayrıca, yalnızca koşmaktan başka aktiviteler de dahil ederek kendinizi konfor alanınızdan çıkararak düşünce ve zihinsel dayanıklılığınıza meydan okursunuz.
  5. Çoğu gece 8 saat uyuyamıyorsanız, bunun için plan yapın. Uyku, koşu performansınız ve yaralanmaları önlemek için çok önemlidir. Ne yaparsanız yapın, dinlenmek için zaman ayırın.
  6. Kendinizi koşu topluluklarının sohbetlerine bırakın! Diğer koşuculara yarı maraton yarışlarını sorun! Bu şekilde, ne beklemeniz gerektiğine dair bir fikir edinebilir ve yakıt ikmali stratejileri, yarış günü ipuçları ve benzeri gibi diğer koşuculardan yarışınıza uygulayabileceğiniz şeyleri öğrenebilirsiniz! Paylaşmak güzeldir!
  7. Antrenmanlara başladıktan 1-2 ay sonra, uzun mesafelerde, yarış sırasında kullanacağınız şekilde besin alın. Bu şekilde, büyük olasılıkla yarı maratonunuz sırasında herhangi bir mide sorununu önleyecek ve tüm 13,1 millik yarış boyunca jel takviyeleri ile güçleneceksiniz! Not: karbonhidratlar daha hızlı koşmanızı sağlar.

Running Coach

Elif Numanoğlu http://www.sherunsforever.com

Ne düşünüyorsun?

Kurumlara Spor Aktiviteleri

Koşuda Kadans