içinde , ,

23 Nisan’da Çocuk Sevmek

Çocuk olmak ne ayrıcalıklı bir şeydir. Sizler gibi biz de çocuk olduk. Her şeyden mutlu olabilen, kalbi kırıldığında hemen unutabilen, isteklerimiz karşılanmadığında problem haline getirmeksizin başka şeyler bulup haz alabilen, çıkarsız biri ile arkadaş olabilen çocuklar olduk. Sanmayın ki sizde böyle güzel kalacaksınız. Çünkü sizin için hazırlanan güzel bir gelecek yok henüz. Çünkü hala bir çoğumuz işsiz ve açlık sınırında. Çünkü sağlıklı gıdalardan uzaklaşıyoruz. Çünkü rant ortamı gittikçe büyüyor. Çünkü asla ulaşamayacağınız şeyleri istemeniz için temeller atılıyor.
Şimdi en güzel halinizi yaşamak zorundasınız. Sizin varlığınız bizim merhametimizi dürttüğü gibi, bize attığınız bir gülücük tepeden tırnağa bizi özel hissettiriyor. Nasıl desem? Şimdilik hepiniz gözümüzde çocuksunuz ve sizi seviyoruz. Geçen her vakitte yaşadığınız zorluklara ve şartlara bakılmaksızın nerede doğduğunuzla, nerede eğitim aldığınızla, nasıl büyüdüğünüzle ilgileneceğiz. Yani ayıracağız sizi.
Hata yaptığınızda da henüz sizi suçlamıyoruz. Şimdilik herkes çok iyi biliyor gibi anne babaları suçluyor. Onlarda bu savaşın içinde sizin için mücadele veriyor. Gece gündüz bizi çalışmaya iten bu sistemde ne yazık ki onlarda ne yapacaklarını bilmiyorlar. Bize dayatılan o kadar şey var ki. Mesela en çok çalışan çok kazanmıyor. İşini bilen çok kazanıyor. Bunun için dayatılanları sorgusuz, sualsiz, kişiliksiz yapmak zorundasın. Bir de en çok bilen, sorgulayan tebrik edilmez burada. Sadece küçük bir çevre sana hayranlık duyar. Kalan büyük kısım ise alışagelmiş bildiklerinin dışında olduğu için seni istemez. Hıı bir de çok sevince sevgiyi de yeterince alamazsın. Önce kimi sevdiğinle ilgilenilir. Sonra tepeden tırnağa sevgin sorgulanır. Belki utanmak, kaçmak, acele etmek ya da terk etmek zorunda kalırsın. Sevgi genelde bu rant ortamında ne yazık ki, mantığa uyma ve geleceği güvence altına alma himayesinde.
Seni bunaltmayayım çocuk. Biliyorum çok güzel hayallerin var en iyisi olmak istiyorsun. Sana bu ortamı sağlayamadık ama çabalayan insanlar var. Tabi bunun yanında çocuklarını çok seven anne babaların istemeden de olsa yarattığı ayrımcılığı mazur gör. En iyi şekilde büyütmek için çırpınıyor ve ilerde “biz seni böyle güzel büyüttük” demek için en iyi partileri, en gösterişli kutlamaları veriyor. Bunu borç biliyoruz. Daha sen doğmadan konfetiler patlatıldı. Neler yenip içilmedi ki. Ne gereksiz harcamalar yaptık bir bilsen. Sisteme uyduk ve sınıfı iyice ayırdık yani.


Biliyorum kiminiz hasta doğacak ve reklamlar adına yapılan yardımlarla sevineceksiniz. Hem de asla temas kurmadığınız insanların yardımıyla. Kiminiz yalnız kalacak ve “biri gelip beni alacak” diye bekleyeceksin. Hı tabi güzel, sağlıklı ve çoğunluk kız çocuğuysan şanslısın. Tabi arada kaş göz rengine de bakılmıyor değil çocuk… Seçme hakkımız her koşulda var. Belki anne baban önceden geleceğin için temellerini atmış olacak. Öyle ise şanslısın gerçekten. Bir şekilde büyüyeceksiniz çocuk. Kiminiz merhameti içselleştirecek, kiminiz ise öfke bileyecek. Kiminiz çevresini güzelleştirecek, kiminiz zarar verecek. Çünkü biz size EŞİT olmayı asla öğretmeyeceğiz. Biz eşit koşullar isterken kendi içimizde ayrım yapmayı öğrettiler bize. Ailemize kadar sızıp merhametimize çamur sürdüler. Şimdi sen bu bayramını kutla ve sevgiyi depola. Yarın yine ihtiyacın olacak.

Eda SiSMaN İzmiR 23.04.2019

Ne düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

Müzik insanı dinlendirir mi yoksa tüm duyguları ile yüzleştirir mi?

İnsan Kaynaklarında Oryantasyon